28 stycznia 2012

Jak kupić nieruchomości ?

Parę osób pytało mnie (m.in w księdze gości i emailowo) jak można kupić tu mieszkanie czy dom. Ambasada RP w Nikozji (str. grecka) przestrzega przed nie kupowaniem tu niczego, jako, że to jest kraj nie istniejący legalnie, więc wszelkie kupna są wg nich nielegalne automatycznie. W praktyce wszystko jest legalne jeśli tu się mieszka, i oczywiście dla Turcji zakup tutejszej nieruchomości jest legalne. 
Aby kupić mieszkanie, ziemię czy dom, trzeba mieć na uwadze, że Ci, którzy nie mają obywatelstwa KKTC nie mogą kupić takiej nieruchomości w 100%. to jest rodzaj dzierżawy - kupuje się powiedzmy na 99lat, z możliwością przedłużenia o kolejne lata oraz z możliwością przepisania na swoje dzieci lub inne osoby, ale to do końca nie będzie w 100% własne.
Nadal wiele ziemi należy do greków, ale istnieje pojęcie wymiany ziemi, które nazywa się tzw. exchange title. co to oznacza? Przykład dam taki: Grek cypryjski miał na północnej części dom z placem/mieszkanie, ale po zawirowaniach polityczno-wojennych stracił je w wyniku odcięcia tej części. po 1974r. Turek cypryjski analogicznie stracił swoją nieruchomość na greckiej stronie. Moga oni jednak dojść do porozumienia i w zamian za posiadłość greka turek zrzeka się swojej ziemi na południu , lub na odwrót, grek zrzeka się posiadłości na północy wyspy. Nie wiem do końca na jakich warunkach to następuje, ale wiem, ze słyszenia, że dochodzi do podpisania umowy i ewentualnie wypłacenia pewnej sumy rekompensaty.
Wracając do kupna, taka nieruchomość z tytułem exchange title jest później wystawiana na sprzedaż i każdy może ją kupić (każdy tylko nie grek cypryjski, który nie ma prawa do posiadania tu ziemi, podobnie jak turek cypryjski nie ma prawa do posiadania ziemi na greckiej stronie).
Istnieją różne rodzaje nieruchomości  na sprzedaż w północnej części Cypru. Należy pamiętać, że nieruchomości w Północnym Cyprze mogą być zarejestrowane na nazwisko, wniosek należy złożyć do Rady Ministrów do zatwierdzenia. Cudzoziemcy są ograniczeni do jednego donum za osobę (mąż i żona liczą się jako jedna osoba, chyba że mają różne nazwiska). Procedura uzyskania zgody trwa około 10 do 15 miesięcy.
Donum (pisane również: dunam, dunam, Donum i dunum) to jednostka miary powierzchni gruntów. Używana w wielu krajach Bliskiego Wschodu i Bałkanów, wartość waha się w zależności od kraju, gdzie występuje.
Najczęściej przeliczenia dla Cypru są następujące: 1 donum = 14.400 metrów kwadratowych i 1 donum = 1,337.80 metrów kwadratowych.

Dla emerytów, zezwolenie na pobyt jeto wszystko, co jest wymagane. (wiza rezydenta już o niej pisałam w poprzednich postach).Są to praktycznie wolni od podatku nominalnego ( 2 - 3% podatku).
Istnieje kilka tytułów dla nieruchomości:

1 - Tytuł własności: Pre 1974 title deed: to akt własności należący do Turków cypryjskich lub cudzoziemców innych niż Grecy cypryjscy, sprzed lipca 1974 - takie nieruchomości sa najbezpieczniejsze prawnie do kupienia.

2 - Tytuł Dzierżawy czyli Leasehold Title Deed: Istnieje również metoda dzierżawy, zamiast kupować za pośrednictwem agencji nieruchomości w Północnym Cyprze. Są to zwykle opuszczone domy, które władze będą wydzierżawiać na okres do 49 lat dla cudzoziemców, którzy przeprowadzą we własnym zakresie remont nieruchomości na własny koszt, i którzy zapłacą symboliczną dzierżawę gruntu na okres tego leasingu.
Czasem zdarza się, że grek z południa wystąpi do sadu o odszkodowanie lub zwrot nieruchomości i wtedy jest problem - było już parę przypadków, że cudzoziemcy musieli wyprowadzić się z domu i zwrócić pieniądze grekowi.

3 - TRNC Freehold - title deed / exchange title: Odnoszą się one do nieruchomości w Północnym Cyprze należące do Greków cypryjskich przed rokiem 1974. Po 1974 r. te nieruchomości zostały przeniesione do uchodźców tureckich obywateli cypryjskich albo w zamian za ich nieruchomości pozostawione na południowej części. Kiedy fala uchodźców z południa przybyła na północną części po lipcu 1974 r. opuścili wtedy cały swój dobytek. W związku z tym administracja na Cyprze Północnym ocenia na podstawie punktów, wartość  aktywów na południu. Z tych punktów, turecki uchodźca może zająć wolne nieruchomości na Cyprze Północnym w ramach rekompensaty za jego / jej właściwości utracone na południowej stronie. Tu istnieje pewne ryzyko kupna, ze względu na niejasną przyszłość KKTC, nie wiadomo co by się stało z taką nieruchomością, gdyby np. doszło do zjednoczenia wyspy lub uznania KKTC przez resztę świata za normalne, legalne państwo.

Nie emeryci, czyli cudzoziemcy bez wieku emerytalnego nie związani małżeństwem z obywatelem.ką KKTC muszą mieć wizę rezydenta aby zakupić nieruchomość. 
Oczywiście Ci z ob. KKTC mają łatwiej w zakupie, z tego co wiem mają pierwszeństwo w kupnie.
dodatkowo do niedawna niektóre banki, nie chciały udzielać kredytów na zakup nieruchomości z tytułem Exchange title - teraz powoli zaczynają dawać.
Dlatego najlepiej szukać nieruchomości, która ma status pre 1974 title deed - są takie. Najlepiej szukać przez agencje nieruchomości, które prawnie wszystko załatwią, na własną ręke jeśli nie jest sie ob. KKTC lepiej nie próbować. Agencja załatwia większość papierków.

Mam nadzieję, że odpowiedziałam w znacznym stopniu na ten temat. Jeśli ktoś chce kupić cokolwiek najlepiej udać się do agencji nieruchomości (jest tych biur tutaj bardzo dużo).