25 października 2011

Wiza rezydenta - nowe zasady odnosnie badań.

Jak zwykle nowe zasady zamiast ułatwiać sprawy, szczerze utrudniają. Do tej pory aby dostać wizę rezydenta trzeba było spełniać pewne warunki takie jak: być w związku małżeńskim z ob. KKTC, być studentem, posiadać zasoby finansowe na koncie, posiadać/być właścicielem nieruchomości lub ziemi na terenie KKTC.
Oprócz tego trzeba było złożyć wypełniony wniosek, zdjęcia, mieć ważny paszport, kupić znaczek pocztowy za 7 TL, okazać wyciąg z banku lub akt ślubu lub pismo z uczelni, lub akt własności,wnieść opłatę wizową w wysokości 130TL, do tego przejść wspominane wcześniej przeze mnie badania na choroby tzw cywilizacyjne (HIV/AIDS, Syfilis, WZW C, Gruźlica etc.). W razie wątpliwości donośnie gruźlicy odsyłano czasem na Rtg płuc, za który trzeba osobno płacić. Pobiera się krew na w/w choroby tylko raz, do tego jeszcze dochodzi próba tuberkulinowa - odnośnie gruźlicy. Takie badanie do tej pory można było wykonywać w dowolnym punkcie medycznym/szpitalu etc. Koszt od 60-80TL. Zaklejoną z pieczątką i podpisem, kopertę z wynikami badań oraz opinią lekarza należało wraz z w/w dokumentami i opłatami złożyć w Urzędzie Imigracyjnym w Nikozji.
Teraz zmienili zasady odnośnie badań. Badanie krwi teraz ma kosztować bagatela 135 TL!!! Juz nie będzie można robić badań krwi gdzie się chce - a tym sposobem taniej. Dodatkowo za RTG trzeba będzie zapłacić znacznie więcej. Teraz zostanie przydzielony jeden ze szpitali państwowych, gdzie albo trzeba będzie wykonać badanie, albo zostanie się odesłany do wybranej kliniki z alfabetycznej listy. Na jakiej zasadzie będzie przydzielanie osób z listy do odpowiedniego szpitala państwowego tego niestety nie podano - myślę, że wszystkich będą kierować do najstarszego, pamiętającego konflikt cypryjski szpitala, który jest obskurny i mało higieniczny, mowa od DR. Burhan State Hospital. A tam będą znowu gigantyczne kolejki chaos totalny i jak zawsze nikt nic nie będzie wiedzieć. Ewentualnie i na to liczę. wnioskujący zostanie odesłany do szpitala zgodnego z miejscem zamieszkania. Takie badania jeśli jest się w wieku poniżej 65 lat trzeba robić co roku...co roku płacić 135 TL za badania +7TL za znaczek+130 TL za wizę - nie dodaje już kasy za kserokopie dokumentów i paliwo na dojazd...to samo tyczy sie pozwoleń na legalną pracę!
Totalne nieporozumienie i masakra - a to chyba tylko po to, żeby jak najwięcej zarobić  na kliencie, jak najbardziej zniechęcić i utrudnić wyrabianie wiz. Będzie ostra selekcja coś czuję i wiele osób zrezygnuje i będą pielgrzymki na grecką stronę i z powrotem co 90 dni :)
Moja wiza rezydenta kończy się w marcu 2012 - liczę , ze do tego czasu dostanę już obywatelstwo i nie będę musiała przeżywać i wydawać tyle pieniędzy oraz trwać w tym chaosie...