14 stycznia 2012

Żałoba Narodowa

W piątek wieczorem zmarł były prezydent KKTC Rauf Denktaş. Urodził się w Paphos w roku 1924. To on był twórcą KKTC, był też pierwszym prezydentem. Miał też wielu przeciwników, nie tylko po greckiej stronie, ale po tureckiej też.
Rauf Denktaş był  zwolennikiem autonomii dla KKTC oraz proponował włączenie tej części wyspy do Turcji. Jednocześnie sprzeciwiał się połączeniu tureckiej i greckiej części. 
Po referendum dotyczącym planu Annana, zrezygnował z urzędu prezydenta, plan Annana doprowadzić miał do zjednoczenia obu części wyspy.
 Większość mieszkańców tureckiej części była za realizacją tego planu, który miał doprowadzić do zjednoczenia, a w efekcie przyjęcia całej wyspy do Unii Europejskiej. Jak już pisałam parę miesięcy temu, grecka społeczność zablokowała zjednoczenie, poprzez odrzucenie warunków planu Annana. 
W roku 2005 Rauf Denktaş był najdłużej urzędującym Prezydentem z wszystkich Państw na świecie, jego urzędowanie rozpostarło się aż na prawie 5 kadencji. Lata urzędowania to 1974-2005.
Prywatnie był on znanym pisarzem i fotografem. Jego zdjęcia doczekały się kilku wystaw w Anglii, Włoszech, a także w Polsce. Napisał ponad 50 książek.
Bardzo szanowany człowiek, wielbiony, wychwalany przez prawie każdego turka cypryjskiego. Od wielu miesięcy zmagał się z poważnymi chorobami. Zmarł 13 stycznia w szpitalu New East University Hospital w Lefkoşi. 

Z tego względu ogłoszona została 3 dniowa żałoba narodowa, a pogrzeb byłego prezydenta ma odbyć się we wtorek.
Miałam to szczęście, że osobiście spotkałam Raufa Denktaşa zupełnie przypadkowo 2 lata temu, w jednym ze sklepów zoologicznych w Lefkoşi. Kupował smycz i nową obrożę dla swojego psa. Wydał mi się wtedy bardzo sympatycznym starszym dziadkiem o miłym usposobieniu.


Pogrzeb odbywa się w byłej katedrze św.Zofii w Nikozji (obecnie meczet Selimiye). Trumna z ciałem prezydenta będzie wieziona na miejsce spoczynku na wyrzutni armatniej. Spocznie w parku Cumhuriyet w Nikozji.


Rauf Denktaş 1924-2012Tutaj link do zdjęcia z pogrzebu prezydenta: Pogrzeb prezydenta w Nikozji