27 lutego 2014

Internet - ważna informacja!

Uwaga mieszkańcy tureckiej strony!

Jak wiadomo w Turcji przeszła ustawa "anty-internetowa" i w związku z tym tutejszy minister prac publicznych i transportu, Ahmet Kasif, ogłosił, że dostawcy internetu, którzy korzystają z serwerów w Turcji mogą napotkać trudności w dostępie do niektórych stron (które są lub będą blokowane w Turcji). Pierwszą taką stroną jest: https://vimeo.com/ , a kolejną https://soundcloud.com/ . Aby sprawdzić czy Wasz dostawca korzysta z serwerów zlokalizowanych w Turcji, wystarczy spróbować wejść na w/w strony. Jeśli otrzymacie komunikat o treści:

“The website they are trying to reach has been restricted by the No 2014723 order of Istanbul 10th Peace Crime Court on January 8, 2014”.

Oznacza to, że nie ma dostępu do danej strony. Osoby, które mają internet od tutejszej firmy Telsim i Turkcell niestety nie dostaną się na te strony oraz wszystkie inne, które zostały uznane przez rząd Turcji za "nieodpowiednie". Aby w pełni korzystać z internetu (jak do tej pory) i mieć możliwość wejścia na "banowane" strony, można:

a) zmienić dostawcę internetu na innego
b) zmienić VPN
c) użyć darmowego Google Shield

Co ciekawe, strona https://soundcloud.com/ została zbanowana krótko po tym jak ktoś wrzucił tam nagrane rozmowy dotyczące domniemanej korupcji w tureckim rządzie...