4 lipca 2011

Ayios Therissos

Ostatnim razem wybralismy się z mężem zobaczyć co się zmieniło w wiosce, w której mieszkaliśmy jakiś czas temu. Zawsze chciałam zobaczyć kościółek, który znajduje się poza wioską, a kiedy nadarzyła się ku temu okazja, skorzystaliśmy. Kościół Ayios Therissos znajduje się w rejonie Karpaz. Dokładnie za wioską Yenierenkoy (gr. Yialoussa). Chciałam dowiedzieć się coś więcej odnośnie historii - w którym roku został zbudowany etc., ale wujek Google milczy na ten temat. No cóż może kiedyś uda mi się coś wyszukać, albo się dowiem sama. Kościół na zewnątrz jest dobrze zachowany, zorientowany na osi wschód-zachód. Jest to kościół franko-bizantyjski - tę informację znalazłam w internecie (nie wiem na ile celną i prawdziwą). Kościół do tej pory był / jest używany przez grekokatolików. W części wschodniej posiada wieżyczkę z niegdyś działającym dzwonem.

Ayios Therissos "nowszy", widok na wejście główne od strony zachodniej.

W środku znajdziemy puste, stare ławki, reprodukcje ikon, zaschniętą stearynę i wosk ze świeczek oraz datki w postaci monet euro (nikt ich nie kradnie, nie zabiera). Widać zatem, że ludzie przychodzą czasem tu się jeszcze pomodlić. Kościół jest cały czas otwarty, dostępny dla wszystkich, a "złe turki" nie siedzą w środku, nie pobierają opłat, ani nie pozwalają się modlić, ani nie straszą Nas karabinem - tak, takie teksty można usłyszeć czasami od greków cypryjskich jeśli wybierasz się na turecką stronę zwiedzać kościoły., niedawno nawet czytałam o tym w gazecie internetowej. Niestety ołtarz drewniany jest w złym stanie, zamiast prawdziwych ikon ,  znajdujemy reprodukcje w postaci plakatu przyklejonego do kartonu lub malowidła wykonanego na płaskiej sklejce.


 Widok na drewniany ołtarz z reprodukcjami ikon

 Detal drewnianego ołtarza

Ławki z reprodukcjami ikon

Obdrapane ściany, niegdyś białe, teraz ze zwisającą ze starości  białą farbą mówią o wielkiej potrzebie renowacji tego miejsca.  Kościół jest zaniedbany, myślę, że nikt porządnie o niego nie dba, chociaż dziur nie ma, nic na głowę nie spada ani nie cieknie, to jednak warto by doprowadzić go do jako takiej kultury. Nie ma komu dbać, od czasu podziału wyspy takie kościoły popadły w częściową ruinę, inne jako tako się trzymają, ale tylko dlatego, że leżą blisko głównych dróg i podróżujący w te rejony grecy cypryjscy z południa wyspy zatrzymują się na krótką modlitwę. Jest stowarzyszenie architektów greków i turków cypryjskich, którzy prowadzą wspólnie inwentaryzację tych kościołów, ale nie spotkałam się z próbą ich renowacji, a szkoda.
Apsyda

Za drewnianym ołtarzem znajduje się apsyda, gdzie umieszczono ołtarzyk lub tabernakulum, wsparty na kolumienkach - nie wiem jak to się fachowo nazywa  i do końca nie jestem pewna też roli, niestety religia prawosławna jest mi obca, sama jestem katoliczką, więc bazuję tylko na wiedzy odnośnie wyposażenia kościołów katolickich. Może znajdzie się ktoś, kto mnie w tej kwestii "oświeci" ??

Mały ołtarzyk?

Niedaleko tego kościółka znajduje się mniejszy (obecnie na terenie prywatnym), nazwa jest taka sama jak tego: Ayios Therissos, czasem dodają miejscowi dopisek "starszy". Nie byłam jeszcze w środku, ale zupełnie inna architektura, ponieważ ten starszy kościół był niegdyś kościołem chrześcijańskim, być może nawet katolickim? Ten opisywany przeze mnie dzisiaj kościół, jest nazywany jako "nowszy". Na koniec kilka reprodukcji ikon z wielu jakie możemy napotkać w tym kościele oraz zdjęcie całego wnętrza kościółka.
Reprodukcje ikon
Wnętrze całego kościoła
Ten kościół rozpoczął cykl moich postów dotyczących m.in. kościołów w tej części wyspy. Postaram się opisać i pokazać Wam ich jak najwięcej oraz meczetów i zabytków.
W tym tygodniu mogę być trochę zajęta, dlatego proszę zatem o cierpliwość nowe posty pojawią się już niedługo. Pozdrawiam wszystkich ciepło :)

p.s : Te i inne zdjęcia owego kościółka oraz inne zdjęcia tej części Cypru znajdziecie pod linkiem "Cypr Północny w moim obiektywie". Link znajdziecie po lewej stronie, nieco na dole bloga w dziale "polecane strony". Zapraszam do oglądania i komentowania :)