13 listopada 2011

Baklava

Długo wyczekiwany przez niektórych przepis na domową baklavę. Oryginalna baklava powinna być zrobiona z orzechów pistacjowych, ja niestety nie miałam, ale za to zrobiłam z orzechami laskowymi - to inna wersja tego przysmaku, ale wg mnie mniej popularna. Niemniej jednak równie smaczna! :)

Składniki:

500 gr orzechów laskowych (włoskich, pistacjowych)
1 opakowanie ciasta gotowego na baklavę (w Polsce można je zastąpić ciastem filo) - ok 500gr
1/4 szklanki cukru kryształu
1,5 kostki masła

Składniki na syrop:

2 szklanki cukru kryształu
3/4 szklanki wody

Przygotowanie:

Najpierw przygotowujemy syrop (musi wystygnąć). Do niedużego garnka wlewamy wodę, dodajemy cukier i zagotowujemy do całkowitego rozpuszczenia cukru - wszystko na wolnym ogniu, żeby się nie przypaliło.
Kiedy cukier się rozpuści zestawiamy z ognia garnek do przestudzenia.

Wyłuskać orzechy. Jeśli macie bez łupin należy włożyć je do młynka lub blendera i zemleć jak najdrobniej.
zmielone orzechy mieszamy z 1/4 szklanki cukru. Odłożyć małą filiżankę orzechów - posłużą jako dekoracyjna posypka po upieczeniu.

W osobnym garnku rozpuszczamy masło. Najlepiej by było, żeby było ono sklarowane (bez białej zawiesiny na wierzchu po rozpuszczeniu). Jeśli nie mamy takiego masła można sobie pomoc przelewając rozpuszczone masło przez sitko i gazę do drugiego garnka.


Przestudzamy, ale nie za bardzo, żeby nie było zbyt zimne - ponieważ będzie się źle rozsmarowywać na cieście. Wyjąć ciasto na baklawę, rozłożyć na stole/stolnicy , przyłożyć formę, która będziemy używać do baklavy i wyciąć pożądany kształt. Nadmiar ciasta zachować (ja tego nie zrobiłam i trudno mi było układać ciasto do formy). Ciasto podczas robienia baklavy wysycha dlatego warto przykrywać je ściereczką. Uwaga ciasto jest cienkie jak pergamin, można je poszarpac zdejmując kolejne warstwy, trzeba robić to bardzo delikatnie!


Forme do baklawy o wysokich brzegach (ja użyłam szklanej formy do tarty) wysmarować rozpuszczonym masłem za pomocą pędzelka. Na dno formy układamy po 1 płacie ciasta, każdy smarując masłem i nakładając na to drugi. Tych warstw powinno być 6-10 zanim zaczniemy nakładać orzechy. Każda warstwa musi być posmarowana rozpuszczonym masłem.


Kiedy mamy nasz spód gotowy, na posmarowane ciasto masłem wykładamy cienka warstwę orzechów. Na to kładziemy kolejny płat ciasta i smarujemy go masłem. czynność tę powtarzamy do całkowitego wykończenia orzechów i ciasta naprzemiennie tj. warstwa ciasta, warstwa orzechów, warstwa ciasta, warstwa orzechów.

Kiedy orzechy się skończą, a zostanie jeszcze trochę ciasta nie ma powodów do obaw. Resztę płatów jak i te po odcięciu  układamy na wierzchu baklavy - tak samo smarując każdy płat masłem. Wierzch również smarujemy dokładnie masłem. 


Ostrym nożem kroimy ciasto w romby lu w kwadraty (ja zrobiłam kwadraty bo najłatwiej i najszybciej), przecinając je prawie do dna formy. Koniecznie trzeba tę czynność wykonać przed upieczeniem inaczej nie pokroimy baklavy po upieczeniu - wszystko się rozwali.


Piekarnik nagrzany do 150C, Czas pieczenia 1 godz do 1 godz 30 min (zależy od piekarnika) - Baklava musi mieć złoty kolor! Po upieczeniu i lekkim wystygnięciu Baklavy stopniowo polewamy ją syropem.

  
Następnie posypujemy wierzch odłożonymi wcześniej orzechami. Jest gotowa do spożycia najlepiej na 2 dzień, jednak wyśmienita jest dopiero po 2 dniach, a nawet 3! Ciasto wtedy wchłonie cały syrop, wszystko się  "zmaceruje" i uzyskamy rewelacyjny smak. Baklavę można przechowywać w lodówce pod przykryciem lub w temperaturze pokojowej.

SMACZNEGO!!!