24 lutego 2014

Marcowe wydarzenia kulturalne na Cyprze Północnym

Co roku organizowane są różne wydarzenia kulturalno-społeczne z ramienia tutejszego departamentu turystyki i kultury. Każdy rejon na tureckiej części ma w ciągu roku ciekawe uroczystości, które poszczególne gminy wspierają i organizując przyciągając miejscowych i turystów. Na większość wstęp jest wolny. Zawsze oprócz głównego tematu takiego wydarzenia można się spodziewać lokalnych atrakcji, dobrego jedzenia oraz możliwości zakupu lokalnych produktów i rękodzieła. Oto kilka takich wydarzę, które odbędą się już w marcu.
W najbliższym czasie będzie można uczestniczyć w wieczorze poezji i nie tylko, w Iskele w ramach XVI Międzynarodowego Spotkania Poetyckiego organizowanego przez gminę Iskele jako część Dni Kultury i Sztuki. Oprócz wieczoru poetyckiego będzie można m.in posłuchać tureckiej muzyki na żywo, a to wszystko już od 4 do 31 marca! Zatem już nie długo. Poniżej wklejam folder informacyjny, znajdziecie tam stronę gminy i telefony, po którymi można uzyskać szczegółowe informacje:


Jeśli lubicie kwiaty to od 1-2 marca (weekend) będzie można obejrzeć endemiczne gatunki orchidei. Na obejrzenie tych pięknych i oryginalnych cypryjskich kwiatów zapraszają mieszkańcy górskiej wioski Hisarköy  i gmina Lapta (rejon Kyrenii). Będzie to już 4 festiwal orchidei! Otwarcie festiwalu o godzinie 14:00 na głównym placu wioski. Festiwal uświetnią pokazy tańców ludowych, koncerty muzyki na żywo. Oglądanie orchidei dziko rosnących w ich naturalnym środowisku odbędzie się na spacerze w góry, który będzie prowadzony w dwóch grupach: 1 grupa start o godz: 10:30, druga grupa start o godz:11:30 z centrum wsi. Szczegółowy program, godzina po godzinie, znajdziecie na poniższym folderze:Jeśli spodobają się Wam orchidee to kolejny festiwal, gdzie można będzie zobaczyć tutejsze kwiaty odbędzie się w dniach 15 - 16 marca (weekend), tym razem w wiosce Tepebaşı (rejon Guzelyurt/Kyrenia) odbędzie się festiwal cypryjskich tulipanów. Rozpoczęcie na placu szkoły podstawowej o godzinie 10:00. Szczegółowy program dwudniowego festiwalu wklejam poniżej:Cypryjskie tulipany będzie można podziwiać podczas spaceru w oba dni (sobota-niedziela) o godz. 13:00 i 14:00. Czekają tez inne atrakcje m.in koncerty muzyki ludowej, pokazy taneczne.
Warto dodać, że cypryjskie tulipany kwitną od marca do kwietnia, maja wiele kolorów, charakteryzują się ciemnym, wręcz czarnym środkiem z żółtą otoczką, a płatki mają mocny, intensywny kolor. Cypryjska odmiana tulipanów jest endemiczna, rosną właśnie w rejonie Tepebaşı lub na półwyspie Karpaz. Ponieważ ich populacja co roku się zmniejsza, kwiaty te objęte są ścisłą ochroną - nie wolno ich ścinać, zrywać i wykopywać, nie wolno sprzedawać ich na rynku, ani ich cennych cebulek. Chroni je konwencja berneńska i lokalne rozporządzenia prawne dotyczące tutejszej flory i fauny.   
 
Na powyższe festiwale wstęp wolny!
  
     Kolejnym wydarzeniem, tym razem muzycznym będzie koncert muzyki poważnej, który odbędzie się 3 marca (poniedziałek) o godz. 20:00 w malowniczym opactwie średniowiecznym w Bellapais (rejon Kyrenii). W programie muzyka Mozarta, Bacha i Griega. Koncert uświetni występ niemieckiej orkiestry kameralnej Capriccio Fridericiana pod batutą Huberta Heitza. Śpiew sopranowy w wykonaniu tureckiej solistki Laden Ince. Bilety na koncert w cenie 20TL od osoby można nabywać już teraz m.in w sklepach Deniz Plaza w Kyrenii i Nikozji, Bestseller Bookshop, w restauracji Kybele, oraz w biurze opactwa w Bellapais.Mam nadzieję, że zainteresują Was te wydarzenia i wybierzecie się na któreś z nich. Polecam i zapraszam :)