3 lutego 2014

Czipowanie psów - informacja.

Od 1 stycznia 2014 roku na Cyprze Północnym obowiązuje nakaz czipowania psów, które ukończyły 6 tydzień życia. Zgodnie z unijnym rozporządzeniem, każdy pies powinien zostać zaczipowany i zarejestrowany. W pierwszym tygodniu zaczipowano 77 czworonogów. Zabieg wszczepienia mikroczipa wykonują lokalni weterynarze, jak również wstępnej rejestracji psa. Następnie dokumenty są przesyłane do Głównego Departamentu Weterynarii w Nikozji gdzie wyrabiana jest karta identyfikacyjna psa i następuje wpisanie zwierzęcia do głównego rejestru. Po tym czasie (ok. 4 tygodnie) psi "dowód" wraca do kliniki gdzie piesek był zaczipowany. Następnie z tym dowodem rejestracyjnym trzeba udać się do rejonowego urzędu miejskiego/wiejskiego (Belediye) i tam otrzymamy plakietkę identyfikacyjną, którą trzeba umieścić na obroży lub szelkach psa. Od tego momentu właściciel musi co roku odnawiać rejestrację czworonoga. 
Są 3 rodzaje mikroczipa: międzynarodowy, który pozwala na podróżowanie czworonoga po całym świecie, mikroczip europejski oraz mikroczip lokalny-cypryjski.
Pierwsze założenie międzynarodowego czipa wraz z rejestracją w klinice weterynaryjnej kosztuje ok. 70TL. Psy, które posiadają już mikroczipy również muszą być zarejestrowane. Koszt samej rejestracji w klinice to 15TL. Trzeba przyjść z psem do kliniki okazać jego paszport jesli ma i dać czip do zeskanowania. Następnie jest wypełniany formularz rejestracyjny i dalej procedura wygląda podobnie do tej w przypadku, gdy pies nie został wcześniej zaczipowany.
Na zaczipowanie psa na terenie KKTC właściciele mają czas do 31 lipca 2014r.