25 czerwca 2011

Wiza i przekraczanie granicy.

Jak wcześniej wspominałam, dzisiaj wpis poświęcony będzie tutejszej wizie. Dostajemy ją na granicy między stroną grecką, a turecką wyspy. Wiza nic nie kosztuje. Wystarczy tylko wypełnić karteczkę podaną Nam przez turecko-cypryjskiego strażnika-policjanta. Na tej karteczce wpisujemy: imię, nazwisko, nr paszportu (albo nr dowodu osobistego) oraz narodowość. Po wypełnieniu karteczka wraca do strażnika, który wpisuje nasze dane do ogólnego systemu, po czym stempluje nasza wizę czerwonym stempelkiem. Wizę dostajemy na 90 dni (3 miesiące - liczba 3 w górnych rogach stempla). Zazwyczaj nie ma pytań, po co się przyjeżdża, gdzie się zostaje, wszystko odbywa się automatycznie. Strażnicy są bardzo mili i pomocni, co najważniejsze, nie będą Nas przestrzegać przed grecko-cypryjskimi strażnikami, nie będą mówić, że grecka strona jest "zła" itd, itp. Będą życzyć miłej podróży lub pobytu, w zależności czy opuszczamy czy wjeżdżamy z kraju. Jest to wiza turystyczna. Wygląda w ten sposób:
Kiedy opuszczamy Cypr Północny, również jesteśmy zobowiązani do okazania tej karteczki - trzeba pamiętać, żeby jej nie zgubić, oraz pokazujemy nasz paszport lub dowód. Strażnik w systemie odszukuje Nas i "odhacza", dzień w którym wyjeżdżamy z kraju. Na wizie obok tego czerwonego stempla pojawia się niebieski, z datą wyjazdu.
Wyjeżdżając z tureckiej części wyspy na grecką, strażnicy z południowej strony mogą nas nie wpuścić jeśli będziemy mieli ową karteczkę ze sobą. Podobno traktują to jak nielegalne przekroczenie granicy  jeśli zobaczą, że mamy wizę w paszporcie z tej strony wyspy. Mi się to osobiście jeszcze nie zdarzyło. Jak pisałam wcześniej, ja karteczkę z paszportem chowam, jak tylko przejdę przez kontrolę turecką. Mam do przebycia pas "ziemi niczyjej" zanim dojdę do strażnika greckiego dlatego mam czas na schowanie paszportu i kartki - przezorny zawsze ubezpieczony. Pokazuje grekom swój dowód i dzięki temu nie mam dziwnych pytań, które już mi się zdarzały np: gdzie mieszkam po tureckiej stronie? z kim? po co? czy tam pracuje? po co tam jestem? czy zdaje sobie sprawę, ze tam trwa okupacja? po co przychodzę na tę część Cypru? raz nawet zdarzyło mi się pytanie czy mam męża i dzieci? gdzie są moi rodzicie? Odkąd zaczęłam pokazywać tylko dowód osobisty skończyły się te idiotyczne pytania. Raz zdarzyła się nie miła historia, bo akurat wtedy byłam na granicy ze swoim mężem,(wtedy jeszcze nie mężem), greckiej stronie to się nie spodobało i zagrozili mi, że jeśli będę próbowała przejść granicę to mnie zaaresztują, byli bardzo nieprzyjemni, krzyczeli na mnie. Oczywiście nie dałam się, nie było podstaw do tego, żeby mnie zaaresztować - widocznie strażnik grecki miał "zły dzień" i czepiał się szczegółów. Niestety wtedy musiałam zawrócić, ale przeszłam granice w innym punkcie kilkanaście minut później  i to  odbyło się bezproblemowo :) Raz jedyny zostałam przeszukana przez grecką strażniczkę ubraną po cywilnemu, mówiła wyłącznie po grecku do mnie (dobrze, że jako tako znam ten język i ją rozumiałam), osobistej rewizji nie było, ale całą walizę musiałam przepakowywać od nowa. Teraz mi się to nie zdarza ponieważ mam zawsze na lotnisko w Larnace transport z przemiłym tureckim taksówkarzem.

Przejść granicznych w samej Nikozji jest kilka: dwa przejścia dla pieszych (Ledra Palace oraz Lidras street na terenie starego miasta) i jedno samochodowe (Metehan /Kermia) . Kierując się na południe, mamy w połowie wyspy przejście samochodowo-piesze w wiosce Pyla (tu sprawdzają Nas tylko Turcy cypryjscy). Dalej mamy przejście w Famaguście, które wiedzie przez brytyjską bazę wojskową
 w Agios Nikolaos (str. grecka wyspy). Na samej północy wyspy mamy przejście niedawno otwarte na trasie Polis (gr.strona) - Güzelyurt (tr.strona), przejście znajduje się w wiosce Bostanci (tr. strona) Astromeritis (gr.strona). Przekraczając granice samochodem musimy wykupić sobie ubezpieczenie na nasz samochód.

21 komentarzy:

 1. Gdy zwiedza się Cypr, to można tak po prostu wybrać się na druga stronę wyspy by pozwiedzać? Czy jest to raczej zbyt problematyczne i lepiej sobie darować?

  OdpowiedzUsuń
 2. W szoku jestem, nie miałam pojęcia o istnieniu takiego państwa. Rzeczywistość jest paradoksalna czasami.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. to ile Masz lat ? w gimazjum nie uczono że jest też Cypr pólnocny bo w dawnej SP 8 letniej tak.

   Usuń
  2. A skąd ta złośliwość ? Nie mitologizuj programu historii w szkole podstawowej bo się ośmieszasz. Wystarczy napisać, że przed wyjazdem do innego kraju warto w Google'ach przeczytać jego skróconą historię a jeśli nas zainteresuje doczytać więcej ......

   Usuń
 3. Witam na moim blogu :) Dziękuję za dodanie do obserwowanych :) Pozdrawiam serdecznie!

  OdpowiedzUsuń
 4. ciekawe... z tego wynika, ze grecy podejrzliwie patrza na osoby wracajace z tureckiej czesci...

  OdpowiedzUsuń
 5. Mam pytanie czy na lotnisku w ercan przejde odprawe na dowodzie a poten do famagusty ?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zalezy od straznika, jeden przepusci drugi nie, dlatego bezwzglednie zalecam zabieranie polskiego paszportu!

   Usuń
 6. Nie jestem pewien czy dobrze zrozumiałem, więc proszę o rozjaśnienie :
  Załóżmy, że przylatuję na Cypr Północny , chciałbym wynająć tam samochód i przejechać na stronę południową a po 2 dniach wrócić.
  Gdzie przekraczać granicę i co pokazywać (paszport/dowód/wiza) i w jakiej kolejności ?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Granice autem najlepiej przekraczać w Nikozji na przejściu Metehan/Kermia. Trzeba będzie pokazać paszport/dowód z wizą otrzymaną na lotnisku strażnikom tureckim - nastąpi wtedy wpicie w system datę/godzinę wyjazdu to samo będzie wbite na wizie. Podjeżdżając do greckiego strażnika trzeba pokazać tylko dowód osobisty - nie pokazuje się paszportu ani wizy. Na pewno trzeba będzie wykupić ubezpieczenie na auto i pokazać jego papiery - o ile w ogóle strażnik grecki przepuści. Nigdy nie jechałam wypożyczonym autem z północnej strony na grecka i odwrotnie, ale wiem z opowiadań, ze nie zawsze puszczają auta wypożyczone na północy na grecka część. Również firmy wypożyczające mogą się nie zgodzić na wypożyczenie auta na stronę grecka.

   Usuń
  2. Hej,
   mam pytanie. Będę płynął swoim samochodem z Polski z Turcji na północny Cypr. Chciałem przejechać na grecką część, pozwiedzać tydzień, po czym wrócić na północ i promem do Turcji. Co ciekawsze, chciałem żonę wysadzić w Larnace, żeby już samolotem wróciła do Polski.
   Czy 1) mogę nie zostać wpuszczony samochodem na grecką część? 2) jeśli zostanę wpuszczony to znaczy, że jestem już tam legalnie i żona nie będzie miała problemu na lotnisku?
   Pozdrawiam Tomek

   Usuń
  3. Czy 1) mogę nie zostać wpuszczony samochodem na grecką część? TAK istnieje taka moliwosc

   2) jeśli zostanę wpuszczony to znaczy, że jestem już tam legalnie i żona nie będzie miała problemu na lotnisku? Moze miec problemy, grecy zaczeli teraz skanowac dowody osobiste i nie uda sie juz trik z pokazaniem dowodu zamiast paszportu.

   Oczywiscie moze Pan sprobowac ale prosze miec na uwadze to co napisalam wyzej. Pozdrawiam, Ingalill

   Usuń
 7. Hej! W listopadzie mam zamiar odwiedzić mojego kolegę właśnie w 'tureckiej cześci cypru'. Jest Turkiem i tam mieszka i pracuję. Lot planuję do Larnaki i powrotny także. Stąd moje pytania:
  Czy nie będę mieć problemu by z Larnaki dostać się do Nikozji (mam tu na myśli komunikację busem) i przejść tam przez granicę? (oczywiście zachowując wszelkie uwagi jakie zaznaczyłaś w notce). Turcja to 'mój drugi dom' i mam w paszporcie już wizę AIESECu oraz jedną turystyczną. Czy to może być problem?

  Czekam na odpowiedź.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie to nie będzie problem (tureckie wizy w paszporcie) po prostu w Larnace i na greckiej stronie okazuj dowód osobisty, możesz i paszport tez, ale nie gwarantuje, ze nie dostaniesz wykładu umoralniającego na temat tureckiej strony i złych turków, dlatego pokazuj dowód osobisty. Jak będziesz przechodziła granice to samo, dowód osobisty. dopiero turkom trzeba pokazać paszport :) Chyba nie ma problemu dojazdów z Larnaki do Nikozji, przez pierwsze 2 lata tak jeździłam autobusami i potem granice pokonywałam pieszo :)

   Usuń
 8. Witam! Planujemy wyjazd w ramach oferty BP CitronTravel - "Dookoła kultury Cypru Północnego". Na forum internetowym nie znalazłam informacji o wrażeniach z takiego wyjazdu. Może Pani ma jakieś info od turystów, którzy byli na takiej wycieczce, czy też o organizatorach/przewodnikach tych wycieczek? Czy lepiej zwiedzanie robić we własnym zakresie?
  Pzdr. Maryla

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Niestety nigdy nie korzystałam z takich ofert biur podróży ani tym bardziej z tego biura, więc sama nie wypowiem się, bo nie wiem niestety. Natomiast może Pani przeczytać sobie opinie turystów, którzy pojechali na wczasy z tym biurem, są dostępne w internecie tu: http://forum.gazeta.pl/forum/w,19,143283313,146590720,Re_Citron_Travel.html albo tu http://www.oceniacz.pl/forum/citron-travel-t2144-p28.html Polecam przeczytać te 2 wątki od deski do deski. Ja to zrobiłam niedawno i szczerze, osobiście nigdy bym z tym biurem nigdzie nie poleciała (bazując tylko na tym co przeczytałam), ale to jest moje własna opinia i nie trzeba się z nią zgadzać. Pozdrawiam ciepło.

   Usuń
  2. Na razie nikt z turystów do mnie nie pisał ws tej oferty biura. Zazwyczaj każdy pisze do mnie przed wyjazdem, rzadko kto dzieli się opinią po powrocie.

   Usuń
 9. witam mam wykupioną wycieczkę z dziećmi na cypr północny, lądujemy na Cyprze północnym więc z tego co czytałam jestem na Cyprze nielegalnie, czy coś mi grozi ze strony ,za nieegalny pobyt , pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 10. Witam, gdzieś w internecie znalazłam informację o tym, że granicę z cyprem północnym przekraczać można tylko do godz. 14, a na część grecką trzeba wrócić przed 17. Czy to prawda? Czy nie bedziemy mieli problemu z zostaniem dłużej i noclegiem po stronie tureckiej? Czy poza hotelami po stronie tureckiej są kwatery, "agroturystyka", czy nie ma problemów ze znalezieniem noclegu? Na Cypr wybieram się z mężem i 2,5letnią córeczką.
  Dziękuję i pozdrawiam
  Kasia

  OdpowiedzUsuń
 11. Witam, wiem, że pojawiały się już takie pytania, ale chciałabym się upewnić. Czy lądując na Cyprze Północnym - jest jakiś problem, żeby przedostać się na Cypr Południowy skoro przejścia graniczne tureckiej strony są uważane za nielegalne... Strona Ambasady informuje, że mogą zostać nałożone sankcje... Z góry dziekuję za odpowiedź

  OdpowiedzUsuń
 12. Witam,

  Również chciałem zapytać o to samo co powyżej - z tym że ja planuje dotrzeć na Cypr Północny promem z Turcji (wraz ze swoim autem) a następnie udać się do Limassol.

  Czy ktoś już próbował udać się na Cypr samochodem w ten sposób ?

  OdpowiedzUsuń