5 maja 2013

Uwaga - Zakaz kąpieli!


Miało posta nie być, miał być kolejny z Polski, ale na wszelki wypadek muszę do napisać, dla tych, którzy na dniach wybierają się na turecką część wyspy, lub już tu są i chcą zażyć kąpieli w morzu.Nie wiadomo skąd pojawiły się dziwne plamy zielono-żółte przy brzegach morza. Na pierwszy rzut oka wyglądają dla mnie jak kwitnące algi, ale może to być jakieś lokalne skażenie. Próbki tego czegoś zostały pobrane i na dniach będzie wiadomo co to jest. Tymczasem dla zdrowia i dobra turystów / mieszkańców obowiązuje zakaz kąpieli w morzu. Cypryjsko-Turecka gazeta "Kibris gazetesi" opublikowała krótką notkę na ten temat:
http://translate.google.com/translate?depth=1&hl=en&rurl=translate.google.com&sl=auto&tl=en&u=http://www.kibrisgazetesi.com/popup.php/cat/2/news/157664/PageName/Ic_HaberlerObszar "skażenia" wody obejmuje wybrzeże od rejonu Kyrenii (miejscowości : Lapta, Kyrenia, Alagadi itd.) aż po Famagustę (miejscowości: Famagusta, Iskele, Bogaz itd.). Jest dość ryzykowne teraz wchodzenie do morza, jeśli ktoś wejdzie to na własną odpowiedzialność, nie wiadomo czym zostało zanieczyszczone morze, czy to tylko dziwny wykwit alg (normalnie kwitną w sierpniu), czy może to jest zanieczyszczenie ropopochodne - np. od przepływającego statku (tankowca/chemikaliowca). Nurkowanie jakiekolwiek, czy z butlą czy bez, jest również niewskazane. Należałoby także ograniczyć łowienie ryb z brzegu. Jak tylko będzie wiadomo co to jest dam znać na blogu.

5 komentarzy:

 1. Dzięki za ważną informację !
  Proszę wejdź na mojego bloga o podróżach podroze-to-co-kocham.blogspot.com
  Jak CI się spodoba zostań obserwatorem :)
  Dziękuje z góry
  Marysia

  OdpowiedzUsuń
 2. A dlaczego mieszkańcy mają zakaz kąpieli? Tzn. nigdy nie wolno im się kąpać, czy też obecny zakaz z powodu zanieczyszczenia jest bezwzględnie obowiązujący mieszkańców, a turyści mogą robić to na własną odpowiedzialność? Pewnie tak jest ale jakoś to napisane niejasno.
  Pozdrawiam i dzięki!

  OdpowiedzUsuń
 3. Od wpisu minął już tydzień. Czy coś się wyjaśniło, ew. zmieniło?

  OdpowiedzUsuń
 4. czy są jakies nowe wieści odnośnie zakazu kapieli. Wybieram się z chłopakiem pod koniec maja na wakacje i nie ukrywam że zależy mi na czystej wodzie w morzu:)

  OdpowiedzUsuń