2 grudnia 2011

Prawo Jazdy

Niedawno zrobiłam prawo jazdy tu na Cyprze Północnym. Postanowiłam opisać jak to się odbywało.
Kurs kosztował 1500TL. W tej cenie wliczona jest opłata za egzamin praktyczny oraz 10 godzin jazd samochodem na kursie. Szkoły jazdy same wypełniają dokumenty i same rejestrują na egzamin. Można zdawać w języku angielskim i tureckim. Ja zdawałam w Famaguście.

Jakie dokumenty potrzebne:

* dowód osobisty (kimlik) o ile taki mamy
* jeśli nie mamy dowodu osobistego, bo np nie posiadamy obywatelstwa KKTC to potrzebny będzie ważny paszport z wbita wiza rezydenta.
* zaświadczenie o zamieszkaniu od muhtara (muhtar to odpowiednik burmistrza lub sołtysa - zależy gdzie mieszkamy).
* kserokopia naszego paszportu /kimliku
* kserokopia j.w naszego współmałżonka (w przypadku osób zamężnych, żonatych)
* 4 zdjęcia jak do dowodu osobistego/legitymacji)

Po złożeniu dokumentów szkoła wypełnia za nas zgłoszenie na egzamin i kurs. Wyżej wymienione dokumenty i wypełniony formularz wraz z naszym paszportem / kimlikiem wędruje do tutejszego odpowiednika wydziału komunikacji.  Po rejestracji wszystko to wraca do szkoły jazdy.
Do wyboru mamy dwa samochody z manualna skrzynią biegów i z automatyczną. Ja wybrałam manualną ponieważ nasz samochód takową posiada, poza tym byłam już po jazdach i kursie na prawo jazdy w Polsce. dlatego uznałam, że będzie to najrozsądniejsze rozwiązanie.
Zanim wsiądziemy do samochodu trzeb zdać egzamin ze znaków. Nie ma tu egzaminu teoretycznego, z zasad ruchu drogowego, czy obsługi pojazdu. Nie ma też żadnych testów komputerowych. Odpowiada się ustnie przed egzaminatorem.
trzeba nauczyć się znaków i ich znaczenia z książek, które dostaniemy od szkoły jazdy. Ja dostałam cieniutką książeczkę z samymi znakami z objaśnieniem po turecku ich znaczenia oraz odpowiednik dużo grubszy, angielskiej książki. Książki te potem zwróciłam szkole.

 Jak wygląda egzamin ze znaków w Famaguście?
 
Po rejestracji na egzamin zostaje wyznaczony termin i godzina egzaminu. Trzeba być o 8mej rano już pod budynkiem, gdzie ten egzamin się zdaje. Łatwo poznać, bo tłum ludzi okupuje wejście - egzaminy odbywają się we środy i piątki.
I tu zaczyna się typowo cypryjska paranoja: na egzamin trzeba być o 8mej, ale egzamin jak dobrze pójdzie jest dopiero o 12 lub 13 , co robią przez tyle godzin egzaminatorzy tego nie wiem. W każdym razie na początku egzaminatorzy wychodzą na ulice i wywołują każdego po kolei. Pierwsze pytanie jakie zadają to pytanie o nr rejestracyjny wskazanego samochodu - trzeba przeczytać - nie wiem po co to jest, nie pytajcie! :P
Potem - czyli za jakieś kolejne 30 min wywołują po kolei egzaminowanych. Kiedy przyszła moja kolej, egzaminator wyją ł w/w cieniutka książeczkę i kazał mi powiedzieć co wskazany przez niego znak oznacza. Zazwyczaj pytają o maksymalnie 5 znaków, ale może się zdarzyć, ze pytają o więcej. Po odpowiedzi, zostaniemy poproszeni o podpisanie się na protokole egzaminacyjnym.
Egzamin zdany. Jeśli ktoś nie zda to oczywiście może mieć kilka podejść, ale jest to tak prostu egzamin, ze trzeba nic nie powiedzieć, żeby nie zdać. Ja zdałam za 1 razem.

Po zdaniu egzaminu możemy już wsiadać do samochodu szkoły jazdy i udać się na jazdy. Na jazdach nauczane jest jazda po drogach miejskich , ronda oraz cofanie i zawracanie na trzy (czyli zawracanie z użyciem biegu wstecznego), oraz zawracanie z użyciem infrastruktury drogowej czyli np  wjazdu, bramy czy malej drogi wewnętrznej. Nie ma parkowania! Do tego instruktor pozwala na jazdę tylko na pierwszych dwóch biegach czyli 1, 2, a no i ewentualnie bieg wsteczny...
Kazda szkoła jazdy uczy tylko jak zdać egzamin, a nie jak bezpiecznie i dobrze jeździć,  dlatego warto kupić sobie czerwona literkę L i dodatkowo jeździć po tych 10 godzinach wyjeżdżonych na kursie z kimś, kto już ma prawo jazdy ponad 5 lat - tu jest to dozwolone. Ja to pominęłam, ponieważ jak wspomniałam w Polsce odbyłam cały kurs łącznie z egzaminami co w sumie dało mi okolu 50 godzin jazd w ruchu prawostronnym.
Te 10 godzin w  ruchu lewostronnym były potrzebne, żeby przestawić się. Na początku miałam problem ale po 2-3 jazdach było już ok.

Jak wygląda zdanie egzaminu praktycznego w Famaguscie?

Szkoła jazdy ma obowiązek zapisać Nas na egzamin praktyczny po odbyciu 10 godzin jazd praktycznych. Egzamin praktyczny odbywa się w tych samych dniach co egz. ze znaków czyli we środę i piątek.
Zdaje się egzamin na tym samym samochodzie, na którym jeździło się na kursie, przed egzaminem dostajemy fakturę od szkoły jazdy za opłatę za egzamin praktyczny i kurs oraz komplet dokumentów samochodu, którym będziemy jechać. Egzaminator sprawdza to wszystko przy Nas. Egzamin zwykle trwa 10 - 15 min. Trasa zależy od egzaminatora, najczęściej jednak trasa jest również znana szkołom jazdy i pod tym kątem odbywają się jazdy praktyczne.

Egzamin rozpoczynamy od wylosowania egzaminatora, który będzie nas egzaminować. Jego nazwisko zostaje wpisane kolo naszego w protokole egzaminacyjnym. Następnie czekamy na swoja kolej. Kazdy z egzaminatorów ma po kilku zdjacych.
Kiedy przychodzi czas na egzamin wsiadamy do samochodu i udzielamy odpowiedzi na pytania egzaminatora, może zapytać o markę i model samochodu, o to z jaka prędkością możemy jeździć po mieście, ale na pewno znowu będą pytania o znaki z cieniutkiej książeczki. Po udzieleniu odpowiedzi odnośnie znaczenia znaków, egzaminator zezwala na jazdę po wybranej przez niego trasie.

  Mój egzamin trwał niecałe 10 min, egzaminator cały czas rozmawiał przez telefon komórkowy i kazał jechać prosto, także nie miałam ani parkowania, ani żadnego zawracania kazał jechać przed siebie i ewentualnie wskazywał gdzie mam skręcić. O i tyle, egzamin zdany za 1 razem...

Obawiałam się w sumie tylko jednego, ze egzaminator nie będzie mówić po angielsku, albo będzie mówić źle i nie będę w stanie go zrozumieć i nie wykonam manewru, który mi zada. Na szczęście trafił mi się dobrze mówiący po angielsku.
Po skończonym egzaminie idziemy z egzaminatorem i podpisujemy się na protokole, dostajemy tez książeczkę, gdzie znajduje się nasze zdjęcie i informacja ze jest to nasze tymczasowe prawo jazdy i ze zdaliśmy pozytywnie egzamin w dniu tym a tym.
  Następnie szkolą jazdy wypełnia za nas formularz o wydanie prawa jazdy, na tym formularzu wpisane są dane osoby zdającej, nr paszportu / kimliku, adres zamieszkania, grupa krwi i wykonywany zawód.
Prawo jazdy wydawane jest na początku tylko na rok, potem trzeba je sobie przedłużyć. Przedłużenie zależy od tego ile pieniędzy chcemy na to przeznaczyć. Najtaniej jest oczywiście znów na rok, ale bardziej opłaca się przedłużyć na 5 czy 10 lat. Co roku cena się zmienia, dlatego nie jestem w stanie podać aktualnej ceny. Gdyby kogoś to interesowało to proszę dać znać w komentarzu, przy okazji wizyty w Famaguscie podjadę do wydziału komunikacji.
Ja na prawo jazdy czekałam ok. 3 tygodnie, ale zdarza się, ze już po tygodniu będziemy mieć swoje prawo jazdy ze zdjęciem. Prawo jazdy tutejsze jest w formie plastikowej, jak polski dowód, znajduje się tam zdjęcie, adres zamieszkania, data wydania i data ważności dokumentu, do tego wykonywany zawód oraz nr dokumentu tożsamości - w moim przypadku to nr polskiego paszportu.
Czy to prawo jazdy jest ważne w Polsce dowiem się w najbliższym czasie przy okazji odwiedzin w kraju.

Pozdrawiam wszystkich serdecznie :)


15 komentarzy:

  1. Witam i gratulacje za nabycie praw do jazdy po tutejszych (Cypryjskich)ulicach.Przeżyłem to samo po tej drugiej stronie gdy zdawała na prawko moja żona.Egzaminy na Cyprze to pikuś a prawko jest ważne przynajmniej tutejsze w całej UE.Pytanie dotyczące nr rejestracyjnego tablicy było sprawdzianem Twojego wzroku i zastąpiło badanie u okulisty :)
    Powodzenia
    Marek i Iwona W.

    OdpowiedzUsuń
  2. Tak też sądziłam, że po to to było (czytanie rejestracji samochodu). Niestety nikt wcześniej mi tego nie wyjaśnił, i zupełnie nie wiedziałam o co temu gościowi chodzi :P Po paru sekundach jednak załapałam i przeczytałam :P
    Ja niestety nie wiem czy tutejsze KKTCowskie prawko jest ważne w UE. Będę w Polsce to się dowiem. Pozdrawiam Was! :)

    OdpowiedzUsuń
  3. Witam !
    Chciałbym się dowiedzieć jak to jest ze zrobieniem prawa jazdy kat. B . w lipcu tego roku wyjeżdżam na Cypr do pracy do Paralimni. Słyszałem że aby ubiegać się tam o prawo jazdy należy minimum 6 miesięcy przebywać na Cyprze . Czy to prawda? jeśli tak to czy można jakoś przyśpieszyć możliwość zrobienia kursu ? 6 miesięcy to sporo czasu a prawo jazdy przydałoby mi się chociażby dla wygody. Dodam iż mam 21 lat pozdrawiam i liczę na szybką odpowiedź na nurtujące mnie pytanie

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Cześć,

      Tak to prawda, po greckiej stronie jest inaczej niż po tureckiej. Ja tu musialam miec wize rezydenta zeby moc zdawac. Turysci nie moga zdawac prawa jazdy. Musisz oprcz tych 6 miesiecy i adresu zamieszkania, do prawa jazdy miec slynny yellow slip. Z tego co wiem kursy dlugo nie trwajam czy sa przyspieszone tego nie wiem, ale zdarza sie ze instruktor mowi po polsku jesli jest w danej szkole zatrudniony, musialbys popytac w szkolach jazdy. Paralimni jest po greckiej stronie ja mieszkam po tureckiej.

      Usuń
  4. heh dziękuję za odpowiedź :) a powiedz mi orientujesz się jak to jest z ta WIZA REZYDENTA na Tureckiej/Greckiej stronie ? Planuję zostać na dłużej mam tam rodzinę możliwość stałej pracy więc jak mówię prawo jazdy by się przydało... a co to jest ten YELLOW SLIP ? z góry dzięki za pomoc :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Jesli chodzi o grecką stronę to odpowiedź znajdziesz na forum polonii Cypru: http://www.forum.kypros.org.pl/index.php tam są tematy o rpawie jazdy, yellow slip etc.
      Ja Ci mogę pomóc tylko odnośnie tureckiej strony, bo taka jest tematyka tego bloga. Pozdrawiam :)

      Usuń
  5. Ok dziękuję bardzo jestem Ci niezmiernie wdzięczny :) pozdrawiam :)

    OdpowiedzUsuń
  6. A to śmieszne, bo jak czytasz numer rejestracyjny samochodu, którym jeździłaś na kursie i którym chcesz zdawać, to badanie nie ma sensu :P więc nasuwa się pytanie po co? No jak w Polsce :)

    OdpowiedzUsuń
  7. Dzień dobry . Mam kilka pytań . czy mogę prosić o mail.

    OdpowiedzUsuń
  8. jade na cypr na 7 dni jak zrobic prawko

    OdpowiedzUsuń
  9. Witam . wiec jak by nie patrzec trzebatam jechac na dlugi czas a nie na wycieczke o ile dobrze rozumie

    OdpowiedzUsuń
  10. Albar Kraków(www.albar.krakow.pl)? Dzięki nim zdałem za pierwszym razem.

    OdpowiedzUsuń
  11. Czy prawo jazdy zdawane na Cyprze jest uznawane w Polsce? Teraz, gdy w Polsce tak wiele ludzi ma problem ze zdaniem prawa jazdy, wybór Cypru mógłby być ciekawą alternatywą. Sam kurs z tego co widzę jest również zdecydowanie krótszy...

    OdpowiedzUsuń
  12. Uczyłem się jeździć w www.albar.krakow.pl - znakomici specjaliści.

    OdpowiedzUsuń
  13. Super wpis, który pokazuje jak można zdawać prawo jazdy na Cyprze. Rożne miejsca na świecie, różnią się od siebie, jak widać kwestie prawa jazdy również ;)

    OdpowiedzUsuń